‘Altın Kelebek‘ Nostradamus’un ...

16.12.2017 20:35:00 | 492 kez okundu

NECEF UĞURLU

NECEF UĞURLU ‘Altın Kelebek‘ Nostradamus’un Kehanetlerinde Yok

KAYDA GEÇSİN


Ünlü kahin Nostradamus isabetli tahminlerini nasıl yapıyordu merakı çok sık olmasa da kafama takılır, adam müneccim boku yemiş diyeceğim lakin zaten müneccim olduğuna göre kendi bokunu yedi herhalde.

Atıyordu muhtemelen, atması bir şey değil attıklarının tutması ilginç.

Genel anlamda Nostradamus’un ruhundan bizi ayıran da bu, o atıyor ama tutuyor, bizim son yıllarda ruh halimiz tersine atıyor ama tutturamıyor.

Nostradamus’un 2017 için  tahminleri ya çıkarsa dedirten cinsten, ‘Yanlış Trampet' yüzünden Bizans kanunlarını değiştirecek, Mısır’dan çekilme bildirisi sonucu para ve standartlar değişecek. Trampet büyük bir gürültü (discord) ile sarsacak dünyayı burada ‘discord‘ kelimesi ilginç çünkü şu an kullanımda olan bir sesli iletişim uygulamasının adı.

Lafı uzatmıyayım bazı Nostradamus gözlemcileri Trumpet ile Trump’ın kastedildiğini ve  Nostradamus’un sözlerindeki bazı gizli dehlizleri anlam itibariyle ‘Doğu’ un bir iki iniş çıkıştan sonra Batı’yı zayıflatacağını savaş çıkacağı şeklinde yorumluyor. Dünya küçülecek, insanlar göklerde seyahat edecek ve savaşlar yeniden başlayacak diyormuş ünlü kahin.

Bunların manasız yorumlar olduğunu Nostradamus’un kehanetlerinin dörtlü dizeler halinde kriptik  (gizemli) olması nedeniyle yorumlara açık olduğunu söyleyenler de var.

Elbette Nostradamus’un tartışmasız tahmin edemediği şeyler de var dünya tarihinde, ‘Altın Kelebek Yarışması' mesela bunlardan biridir.

Aradım taradım, Altın Kelebek ile ilgili kehaneti bulamadım.

Altın Kelebek saplantısı olanlardan değilim, hatta toplam 10 dakikayı aşmamak şartıyla izliyorum, bilhassa konukları görüntüleyen çekimler bence tarihe kayıt düşürüyor emeği geçen herkesi kutlarım.

Yarışma kısmına gelince:

Dallara ayrılmış, fantazisi, arabeski falanı filanı bütün popçuların gönlünü alan ödüllere de şahsen karşı değilim, hatta pop şarkıcılarına çok yüklenildiğini düşünüyorum, herkes Brahms olmak zorunda değil!

Tamam ‘Kimse kabiliyeti olmadığı işi yapmak zorunda da değil,  şarkı söylemek, beste yapmak gibi‘  diyenler haklı olabilirler ama popçular aslında son derece akıllı , uyanık  çocuklar  söyledikleri şarkılar, klipler yüzünden zor duruma düşüyorlar, yoksa çok da iyi insanlar bedava konserler veriyorlar, hatta yakında sponsorlar dinleyicilere üste para verecek gibi bir aşama bekleniyor buna sosyal sorumluluk denmez de ne denir.

Aralarında bazıları iyi şarkı söyleyemiyorlar veya sesleri müsait değil diye hemen mahkum etmemek lazım. Ben bunları nasıl yazıyorum yahu, mutfakta kafama kapak düştü ondan olabilir mi acaba ama inanın içimden geliyor zaten içimden gelmeyeni yazmam, fikir ve zikir tutmazsa mahçup olurum kimsenin yüzüne bakamam.

Dizi, film oyuncuları için de aynı şey, acımasız olmamak lazım.

Gençlikte ne yaptıklarını bilmeyenler olabilir ama durmadan ısrarla oyunculuk yapan ve yaşı 40’a dayanmışlar artık durup düşünseler iyi ederler acaba mevzuu değiştirsem mi, 68 daire, 88 dükkan, villalar, yurt içi, dışı emlakçılık, araba galericiliği, tablo alım satın ne bileyim iş mi yok onlara, otoparkçılık da olabilir, market zinciri, meyhane, marangozhane, tekne yapımı pek tutmadıydı geçmişte.

Altın Kelebek’e dönecek olursak,

En iyi senaryo hakkı olan diziye verilmiş, ‘Vatanım Sensin’ dizisi, malum senaryo muhayyele,   uydurma işidir, hakikaten öyle bir milli mücadele hikayesi uydurdular ki bizler bu ülkenin yerlileri bile şaşırdık!

‘En iyi dizi çifti’nden, ‘Azerbeycan Yıldızı’na çeşit çeşit ödüllerle medya ünlülerini kucaklamışlar, ‘en iyi çıkış yapan’ın yanında gözler bir de ‘en iyi kafa üstü çakılan‘ hatta ‘En İyi dizi Bekar’ını   da arıyor İnşallah seneye artık.

Ama bence bu yıla damgayı  ‘Kendi Mucizesini Yaratanlar’ kategorisi ve kazananları ‘Kenan İmirzalıoğlu, Tuba Büyüküstün, Songül Öden, Erkan Petekkkaya, Cansu Dere, Engin Akyürek‘ vurdu.

Bu ödül şayet söz konusu dünya çapında başarılara imza atmış bu değerli şahsiyetlerin bulundukları yerlerin tamamen kendi yarattıkları mucize sonucu olduğu aslında hak etmedikleri ise, biraz ayıp olmuş.

Yok oynadıkları dizilerin milyarlarca dolara dünyaya satılmaları ise bu ticari pazarlama başarısını gösterene ödül verilse daha hakça olmaz mıydı?

Ama ‘Altın Kelebek’in adil olma gibi bir mecburiyeti yok, neticede ticari bir kuruluşun devamı bir organizasyon.

Songül Öden ‘özgün’ hikayelere bağladı başarıyı. Kore, ABD dizilerinden haberi yok herhalde!

Tuba Büyüküstün hiç akıllarında olmadığını söyledi samimiyetle.

Daha 10 yıl önce dizileri bölüm başı 1 dolara satan Osman Sınav’a saygı duruşu yapan İmirzalıoğlu ise en can alıcı noktayı dile getirdi, bu mucize nasıl oldu da kısa bir sürede 1 dolardan milyarlarca dolara gelindi.

Altın Kelebek bir ilke imza attı, kendi ifadeleriyle hesaplanmamış bir başarı ile başlarına gelenin farkında olmayan masum ünlüler büyük bir memnuniyetle ödüllerini aldılar, aslında ‘Neye Dokunsak Altın Oldu, Anlamadık Nasıl Oldu’ kategorisi hiç fena olmazdı.

Bence zamanın ruhuna uygun bir ödül töreniydi, bu kadarını Nostradamus’un tahmin etmesi bile doğal olarak imkansız.

Bu güzel tören ne var ki geldi geçti, şair ‘Sonrası Kalır’ der bakalım bu şölenlerden geleceğe ne kalacak?

Şair malumunuz  Edip Cansever efendim, bilmeyenler başka şair uydurur muydurur, mısra sakata gelmesin diye hatırlattım.

Saygıyla Kayda Geçtik... Elimizden Gelen Budur...

Gerisi beni Aşar Kırık Testim Taşar.

Necef Uğurlu / necefugurlu@gmail.com