Yeni yılda fit olun!

Yeni yıla girerken yeni kararlar alır, yapılacaklar listesi hazırlar ve hedefler belirleriz. Pek çoğumuz da en çok kilo vermeyi, forma girmeyi, fit olmayı isteriz.

31 Aralık 2017 Pazar, 10:03


Akşam'dan Nil Şahin Gürhan'ın yazısı...

Yeni yıla girerken yeni kararlar alır, yapılacaklar listesi hazırlar ve hedefler belirleriz. Pek çoğumuz da en çok kilo vermeyi, forma girmeyi, fit olmayı isteriz. Öyleyse beklentilerinizi kolaylaştıracak önerilerimize bir göz atın.

YILIN SON GÜNÜ BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

-En geç 1 saat içinde kahvaltınızı yapın. 

-Sağlam, dengeli bir öğlen yemeği yiyin. 

-Daha fazla hareket edin. Ancak çok yorulmayın, geceye de enerjiniz kalsın.

-Akşama kadar 8- 10 bardak su içmeye özen gösterin.

SOFRANIZ NASIL OLSUN?

Yılbaşı sofrasında sevdiğiniz yiyeceklere ağırlık verin. Yemeğe çorbayla başlayın. Çorba hem düşük kalorili hem de doyurucu olduğu için uzun bir yılbaşı yemeğine iyi bir başlangıç oluşturur. Yemeği siz hazırlıyorsanız çorbanızı damak tadınıza göre oluşturun. Kerevizli, ıspanaklı, balkabaklı, brokolili ya da mantarlı… Kremalı çorbaları seviyorsanız krema yerine süt kullanın. Böylece yağ oranını azaltmış, besin değerini arttırmış olursunuz. Ana yemeğiniz yılbaşı hindisi olsun. Hindi eti düşük yağ oranıyla kalbin dostu ve tam bir mineral deposu. Hindi etinde bulunan çinko bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalıklara karşı direncinizi artırır. Hindi etinde aynı zamanda fosfor, magnezyum bulunur. Ayrıca hindinin siyah etinde önemli miktarda demir bulunur. Sebze yemeği mutlaka olsun. Marul, göbek, turp, havuç, kırmızılahana, roka, maydanoz, dereotu gibi kış sebzeleri salatalarımızın ana elemanı olsun. Salatalarımızı zeytinyağı, avakado, ceviz, ayçekirdeği, ve veya zeytinle süsleyerek beslenmemizin yağ asit dengesini düzenlemiş oluruz. Yılbaşı sofrasında tatlı mutlaka olsun. Yılbaşı sofrası için en uygun tatlı en sevdiğiniz tatlıdır. Ancak çok abartılı miktarlarda yemeyin. Sütlü tatlılar, pudingler, meyveli parfeler, kabak tatlısı gibi hafif ve protein içeriği yüksek seçenekler birinci sırada tercih edeceğimiz sağlıklı tatlılardır. Yemekten sonra gecenin ilerleyen saatlerinde taze meyve ve yağlı kuru yemişler tüketin.

YILBAŞI SABAHI GEÇ KALKIN

- Sabah geç kalkın. Uykunuzu alın.

- Uyandıktan sonra çok geç kalmadan güzel bir kahvaltı yapın.

- Kahvaltınızda yumurta, peynir,  domates, biber, maydanoz, taze nane  gibi sebzeler ve tam tahıl ekmeği olsun.

- Gün boyunca sürekli su için.

- Gün içinde öğlen saatleri akşama  çok kalmadan açık havada en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapın.

- Öğlen veya akşam yemeğinin en az  birinde ızgara et, balık veya peynirli  bol yeşil salata yiyin.

- Öğlen ve akşam yemeklerinin üzerine 1’er avuç olacak şekilde portakal,  mandalina veya ananas yiyin.

- Ara öğünlerde 1 avucunuzun sıkılmış hali kadar, ceviz veya badem yiyin.

- Bütün gün 2 dilim ekmek tam tahıl ekmeği yiyin.


Nil Şahin Gürhan / AKŞAM